Obsah
Tradice a řemesla
Na jihu Valašska jsou stále živé tradice a tradiční řemesla. Často jsou lidové obyčeje provozovány v trochu pozměněné podobě, ale doposud probíhají spontánně a živě a zdá se, že se pomaličku začínají ožívat i ty zaniklé.
Hlavní obyčejové tradice v proměnách roku ve Vlachovicích a v okolních obcích:
- Tři králové
- Zimní mše sv. a pouť na Hložci
- Fašanky a doba postní
- Velikonoce – pravidelné tradičně organizované šťukání chlapců, když odletí zvony
do Říma, velikonoční mrskačka apd.
- Vynášání Moreny
- Stavění máje
- Kácení máje
- Svatojánské slavnosti
- Floriánská pouť
- Letní sv. mše a pouť na Hložci
- Putování po otevřených vlachovických sušírnách ovoce
- Hody – na svátek sv. Michaela, patrona kostela
- Dušičky
- Advent
- Valašský Mikulášský jarmek ve Valašských kloboukách
- Mikulášská obchůzka – dříve dováděli mladí čerti po dědině i několik dní předem, dnes většinou jen večer před Sv. Mikulášem.
- Luce – obchůzka Lucí po vesnici za symbolickým účelem vymést zlo a nepořádek z domu. Místní tradice, která byla už několik desetiletí zaniklá se postupně navrací do jihovalašských obcí.
Řemeslníci a zajímavé výrobky produkované v obci:
Nositeli umění tradičních řemesel jsou především příslušníci té nejstarší generace, nebo někteří „pasekáři“, ale v nemalém množství se tyto dovednosti podařilo (za pomoci pořádaných kurzů a aktivit zejména nevládních organizací, např. Kosenka) předat i části mladší generace. Významnou součástí obce jsou historické sušírny ovoce. Stále se v nich suší a je zde nejvíce funkčních sušíren z celé ČR.
V obci, nebo v její blízkosti, lze zakoupit místní tradiční výrobky u zdejších řemeslníků. Jsou zde významný výrobce bednářských výrobků, je zde v provozu tradiční pračka ovčí vlny, výrobci proutěných výrobků, metlí, řezbář, je zde puškař, domácký výrobce lidových dechových nástrojů, výrobci a prodejci místních zemědělských a potravinářských produktů - například valašské sušené ovoce, místní sušené byliny, prodejci místního medu a včelařských výrobků apd.